12. 3. 2011, Mělník

V sobotu 12. 3. proběhla první zápočtová F3K soutěž pro tento rok v Mělníce. Ve středu volal Honza Zelenka, jak to vidím, protože předpověď počasí nebyla zrovna ideální. Hlásili silný vítr kolem 7 m/s a nečekaně se rosničkáři trefili.
Jako první závod se létalo RCH. Prvních pár minut ještě šlo, ale potom už se rozfučelo tak, že většina větroňů ve vzduchu jen stála a nechávala se snést do čtverce. Já jsem si háčka moc neužil a byl jsem rád, že mám éro celé.
K obědu jsme si dali pizzu a ve 12,30 začaly konečně káčka. Sešlo se tam rekordních 28 pilotů, což jen potvrzuje stále větší oblibu této kategorie. Honza Zelenka nás rozdělil do tří skupin. Na první kolo jsem dal do házedla ballast, ale nepřišlo mě to nejlepší. Mělnické letiště má otevřený prostor, a proto v tak silném větru to tam nebylo turbulentní. Navíc termika byla slabá a jen poskromnu, tak jsem všechno závaží vyložil, abych vůbec něco naklouzal. Krajina se prohřála a termika byla častější. Někdy i celé kolo přímo nad čtvercem.
Snad každé kolo jsem měl ve skupině Petra Hulíka a Pavla Kryštofa. Pavel přijel na svoji první F3K soutěž se Sal-Peterem. Hody mu ještě moc nešly, ale bylo vidět, že o termice z F3J něco hodně ví.
Moc jsem byl zvědav na Petra. Přijel s úplně novým, dlouho utajovaným F3K brouskem jménem Brko z produkce Jardy Čermáka. Brko mělo zcela novou koncepci uložení křídla (středoplošník) a ocásků. Křídlo mělo eliptický půdorys ubíhající pravidelně z obou stran, docela velkou hloubku u kořene a štíhlé konečky. Uchycené bylo nejen na šroubech, ale i ve speciálních zámcích zabraňující překroucení trupu. Specialitou však byly ocásky. Směrovka byla v jednom monolitu s trubkou (nalaminovaná ve formě). Výškovka byla uchycená přímo z boku trubky. Jsem zvědavý, jaká to bude po doladění nová zbraň. Prý to dokonale točí a má to velkou pronikavost.
Celý den jsem chodil radit Ivošovi Bratršovskému. Bylo vidět, že má taky termiku přečtenou a jen mě zklamalo, že jsem mu neměl skoro co radit, protože to zvládal bez problémů sám. Jsem rád, že právě on pojede se mnou a s Petrem do Švédska. Jeho velkým konkurentem ve skupině byl Honza Bauer. U něho mě překvapovaly hlavně výšky. Často přehazoval i Ivoše a ten to nešetří.
Zajímavou havárii měl Tonda Kaláb, kterému se zřejmě při hodu omotala anténa kolem trubky a bez signálu se éro zřítilo k zemi. Obdobně dopadnul i Jarda Stejskal. Přechod na 2,4 se vyplatí a jako bonus se mě líbí právě ty krátké antény.
Skvěle létal i Tomáš Winkler, kterého to vyneslo na čtvrtou příčku. Třetí byl Honza Zelenka, já byl druhý a zaslouženě vyhrál Ivo Bratršovský.
Před odjezdem pan Bartovský poprosil pár nadšenců, aby mu vyzkoušeli novou disciplínu po vzoru F3B a tou je vzdálenost. Nevím jak přesně byly od sebe brány vzdálené, ale odhadem to mohlo být 10m. Tahle úloha by se měla v budoucnu létat jako finále u F6D.
Byl to těžký den plný havárek, popraskaných dílů, ale nic to nevyváží být na letišti se stejně postiženými lidmi. Už se těším na další soutěž.
Ondra Rezler
 


 
Comments