5. 9. 2010, Přibyslav

Po organizačně náročných velkých F3K soutěžích, která náš klub letos organizoval, jsem se hodně těšil na dnešní závod. Čekal jsem relativně malou účast, ale zájem soutěžících mě příjemně překvapil - 23 přihlášených závodníků je pro české F3K soutěže stále nadprůměrný výsledek. Obzvlášť je třeba ocenit, že přijeli i ti závodníci, kteří včera soutěžili na Eurotour v Chorvatsku.
K průběhu závodu snad jen několik střípků. Smolařem dne se stal hned po ránu Zdeněk Ludvík. Nejprve při tréninku před soutěží poškodil svého Isise a hned v prvním kole šel z hodu rovnou do země i jeho Osiris. Zajímavou minelu vyrobil Jenda Pejchar s Milanem Havelkou když místo úlohy Poslední a předposlední let letěli "dva nejdelší lety". Že taková úloha ani neexistuje jim nevadilo až do okamžiku, kdy Jenda zjistil, že o škrtací výsledek má postaráno. Další vtipná situace přišla, když Ivoš nalomil směrovku na svém Osirisovi a rozhodl se, že zbytek pracovního času dolétá s Milanovým érem. Snaha o co nejrychlejší donesení modelu a rádia se povedla jen částečně, protože pomocník vzal ve spěchu špatný vysílač. Docela pěkně jsem si zaběhal i já, když jsem v úloze Poker potřeboval vyměnit letadlo. Už chápu, proč si někteří závodníci berou náhradní letadla s sebou ke kraji letové plochy. Ještě k mému létání. V prvních čtyřech kolech jsem létal s Osirisem. Bylo ale znát, že mi s ním chybí praxe a hlavně hod byl každý jiný, což nebylo dobré. Trénink je prostě nutný. Když jsem pak při nešetrném přistání nalomil směrovku, dolétal jsem zbytek závodu se SuperGee. Výsledky byly hned o něco lepší, prostě známé éro je výhodnější i když je teoreticky méně výkonné. Moje třinácté místo a 79% výsledku vítěze je sice můj letošní nejlepší výsledek, ale spokojený rozhodně nejsem. Zajímavé byli i výsledky ostatních soutěžících. Některým favoritům se očividně nedařilo a do popředí se dostávali závodníci, od kterých se souboj o první příčky tak úplně nečekal. O vítězství od začátku bojoval Petr Hulík a Milan Havelka a rozhodlo až poslední sedmé kolo (úloha Poslední let). Milanovi se tahle úloha příliš nepovedla a tak se nakonec musel spokojit až se čtvrtou příčkou. První tedy skončil Petr, na druhé místo se vyhoupl Tonda Kaláb a třetí příčku si vylétal Jarda Čermák. Ještě zmíním Jendu Pejchara, který dneska létal výborně a skončil na pěkném šestém místě. Kdyby jezdil na soutěže trochu častěji, bude soupeřům pěkně zatápět. Kompletní výsledkovku najdete zde.
Všechny letošní F3K závody v Přibyslavi jsou tedy za námi a já jsem opravdu rád, že úspěšně. Ještě jednou velké díky všem, kteří se během roku jakýmkoli způsobem podíleli na organizaci. Velký dík samozřejmě patří i soutěžícím, bez kterých by to celé nemělo smysl. Tak zase příští rok :-)
Honza Šteidl
Comments