Hlavní stránka‎ > ‎

MS Ludbreg 2015


VIDEO z World Championship F3K 2015


Odkazy pro sledování dění na WCH F3K 2015:
Facebook profil Nicka Wu, který fotí snad vše co se tu na ploše i okolo odehrává :) DOPORUČUJI!!!

Fotogalerie z WCh2015 F3K - foto budeme průběžně přidávat
 

FAI World Championship F3K 2015


Finále - Fly/­off - 25.července

 

Stejně jako před dvěma lety v Dánsku, tak i tady v Ludbregu postupovalo do finálových šesti kol 12 pilotů v případě seniorů a 8 pilotů juniorů. Výsledky jste již určitě viděli, tak jenom zopakuji, že letošní 3. Mistrovství světa FAI F3K zcela drtivě ovládli piloti z Nového Zélandu. První a druhé místo v základní části hovoří za vše (Alex Hewson, Joe Wurts). Do finálové dvanáctky se pak ještě vešel Kevin Botherway. Opravdu nevím, jak to dělají, ale můj soukromý názor je, že hlavním tvůrcem úspěchu Novozélanďanů bude bezesporu charismatický, ale i tak trochu uzavřený a nepřístupný Joe Wurts. Měl jsem tu možnost ho sledovat při jeho letech a je to opravdu zážitek. Nikdy nelétá s davem, vždy ihned po hodu letí daleko od ostatních a málokdy se splete a termiku nenajde. Bohužel ve finále se mu to jednou nepovedlo a možná ho to stálo umístění na pódiu. Jsem přesvědčen, že jeho znalosti pomohly všem pilotům novozélandského týmu k jejich fenomenálnímu úspěchu.

Pořadatelé zvolili opravdu "jedovaté" úlohy. Začínalo se pokerem. Pouze mladý Cederic Duss ze Švýcarska a již zmiňovaný Kevin Botherway nenahlásili 9:58 a letěli opatrně na několik časů. A právě Joe Wurts společně s jihoafričanem Goodrumem poker nezvládli a zapsali hned u úvodu finále nulu. Zato šestadvacetiletý Alex Hewson hned od začátku jasně ukazoval, že první místo v základní části nebyla náhoda. Svými dalšími perfektními výkony si pomalu kráčel k titulu mistra světa. Kolem dvanácté hodiny bylo rozhodnuto. Titul mistra světa FAI kategorie F3K dospělých získal Alex Hewson z Nového Zálandu. Stříbro si vylétal další sympatický mladík Anthony Rotteluer z Francie a bronzovou medaily si do Rakouska odváží Hermann Hass. Rozdíl mezi prvním a dvanáctým místem bylo pouze 1,61 bodu!

Juniorskou kategorii ovládl rodák z Orlanda, Dillon Graves, o pouhých 7 setin bodu skončil druhý Švýcar Cederic Duss, bronz si k velké radosti početné ukrajinské výpravy vybojoval Oleksandr Pomogajev. Obrovský obdiv zaslouží stříbrný Cederic Duss, který létal v obou kategoriích, tady juniorech i dospělých. To znamenalo 36 kol za pět dní v tom nesnesitelném vedru!!! Ohromný respekt!!! 

Vůbec není na místě považovat umístění našich kluků za neúspěch. Jasně, v Dánsku jsme měli ve finále Ondru a bronz v týmech nám unikl o vlásek. Jenomže svět pokročil hodně dopředu, je spousta nových mladých pilotů, kteří mají podmínky, jsou podporováni rodiči. Příkladem je právě mistr světa juniorů Dillon Graves z USA, jeho otec vlastní obrovský modelářský obchod, takže podpora syna je samozřejmé. O tom, že mladý Dillon má talent není nutné spekulovat.

Opravdu nemusíme být smutní, že nám letos finále uteklo v případě Pavla o sedm míst. Tak třeba Ondra je 25. nejlepší pilot F3K na světě!!! Ještě jednou kluci děkuji za vzornou reprezentaci!!!

Do finále se nedostaly takové hvězdy jako Martin Herrig, Roland Sommer, Paolo Rota, Nikola Frančič nebo třeba Igor Butseroha, stříbrný z minulého šampionátu. Naopak velký respekt vzbudil výkon Litevce Ricardase Siumbrise, který v soutěži dva dny vedl společně s Alexem Hewsonem.  

Úžasnou a zábavnou tečkou za celým mistrovstvím byl závěrečný banket, za který Chorvatům náleží velká pochvala. Bavili se mladí i ti dříve narození (mezi ty patřím i já) a nikomu se nechtělo jít spát. O půlnoci se přihnala mohutná bouřka a ráno se ochladilo o 20 stupňů.

FAI World Championship - F3K 2015 je minulostí. O tom budoucím v roce 2017 zatím nevíme vůbec nic...

Ilja Ehrenberger

 


5.den - 24.července

 

Nemá cenu Vás napínat a tak začnu od konce. Výsledky jste již určitě viděli, takže nebudu asi sdělovat horkou novinku, že mistrovství světa pro české piloty pátečním posledním kolem základní části skončilo. Nepřísluší mi hodnotit, zda je umístění českého týmu a jednotlivých českých pilotů úspěch či neúspěch. Nicméně, když se podíváme a srovnáme výsledek našich kluků před dvěma lety v Dánsku (Ondra ve finále a Česká republika na 4.místě) s vystoupením v chorvatském Ludbregu, tak musíme logicky konstatovat, že neúčast našeho pilota v letošním finále a celkové 17.místo českého týmu tady v Ludbregu oproti výsledku z Herningu 2013 nás všechny mrzí. Ale je to jen sport, kdy jednou jsi nahoře a jednou dole. Pokud můžu hovořit za sebe, tak kluci dali do toho všechno. Od přípravy modelů, účasti na mezinárodních soutěží World Cup i samotného tréninku. Kategorie F3K je úžasná, je to velký adrenalin, kdy o úspěchu či neúspěchu rozhoduje mnohdy drobná chyba a na druhou stranu to pověstné štěstí. A právě to štěstí nám letos chybělo!

Pátek, poslední 5.den základní části šampionátu by podle plánu měl končit kolem čtvrté odpoledne, takže by se měla odlétat tři kola. V noci lehce pršelo a teplota ráno je celkem snesitelná, takže se zdá, že by si mohli piloti konečně na chvíli oddychnout od toho vedra, které tady celý týden panovalo. Obloha se lehce zatahuje a chvíli to vypadá, že přijde znovu déšť. Ale opak je pravdou! Vítr přestává foukat a během hodiny se vyjasňuje a je tady opět vedro.

Ondra i Pavel mají ještě teoretickou šanci postoupit do finále. To ale předpokládá bezchybný výkon a čekat na chybu soupeřů. Martin ví, že finále je pro něj již nedosažitelné, ale i tak si chce vylepšit umístění. Letíme šestnácté kolo a úlohu "tři ze šesti". Martin má opět ve skupině světovou špičku, Martina Herriga a lídra Alexe Hewsona. Martin není spokojen, zapisuje 788 bodů. V další skupině nastupuje Pavel, s přehledem odlétá tři maxima a zapisuje hodně důležitou tisícovku. Ondra nastupuje hned v další skupině. Moc dobře ví, že nesmí zkazit. Vzduch je těžko čitelný, téměř bezvětří. První let vychází na jedničku, maximum! Druhý let už je velké drama, v jednu chvíli to vypadá, že Ondra nedoletí, ale na poslední chvíli se úžasně zachraňuje. Další maximum! Ondra háže svého FireBlada potřetí, hodně vysoko! Vše nasvědčuje tomu, že to bude další maximum. Bohužel není. Ondra ztrácí termiku, zkouší ještě přelet na druhou stranu louky, ale nic tam není. Ondra smutně svěsí hlavu a již ví, že 863 bodů znamená konec šancí na finále. Ale i tak to Ondra nezabalil a v dalších dvou kolech podal skvělý výkon a zapsal si dvě tisícovky!

Pavlovi chybělo v sedmnáctém kole 18 bodů do tisícovky, poslední kolo zvládl s přehledem a zakončuje úlohu poslední tři lety ziskem tisíc bodů.

Největší smolař posledního dne byl zřejmě Martin, do jehož Conceptu ve velké výšce naráží v posledním kole cizí model a Martinův model přichází o výškovku. Následuje samozřejmě částečné korigovaný pád a celý český tým vybíhá zachraňovat model, který se snáší hluboko do města Ludbreg. Model naštěstí spadl do měkké trávy těsně u říčky poblíž centra Ludbregu. Martin zjišťuje minimální škodu a všichni se vracíme zpět na základnu. Šampionát pro nás končí, sledujeme radost postupujících, ale také obrovské zklamání těch, kteří měli finále téměř jisté a nakonec končí za postupovou dvanáctkou. Tím nejvíce smutným je určitě Holanďan Peter Aanen. Celé mistrovství podával skvělé výsledky a pak přišlo poslední kolo, před kterým byl na osmém místě! První let dává v pohodě na maximum, ale pak přichází noční můra. Druhý i třetí let končí mimo plochu a to konec nadějí na finále!

Naopak piloti Nového Zélandu předvádějí znovu letecký koncert. Joe Wurts a jeho mladý parťák Alex Hewson obsazují první dvě místa!!! Finále slibuje úžasný zážitek!4.den - 23.července

Tak to byl dnes den!!! Pokud si můžu půjčit z golfové terminologie slovní obrat "moving day", tak ten se dnes opravdu hodí!!! Ale pojďme si to vzít hezky popořádku.

Je tady čtvrtek a tedy předposlední den základní části šampionátu. Naši kluci se na dnešek dobře vyspali, protože dnes se bude lámat chleba a je potřeba do toho dát vše. Ranní obloha opět bez jediného mráčku věští další tropický den v Ludbregu. Vzduch zatím vypadá dobře, lehounce pofukuje, ostatně jako každé ráno tady. Podle plánu bychom měli dnes odletět další čtyři kola. Odpoledne by se za námi měli přijet podívat pánové ze Svazu modelářů ČR, Mgr.Mirek Navrátil - předseda Svazu a Ing.Petr Cejnar - předseda letecké sekce.

Naše slovenské bratry, se kterými sdílíme společné stanoviště, navštívil na pár hodin Boris Plevza, který zazářil při nedávném World Cupu v Polsku, kdy po prvním dni vedl! K velké radosti všech přítomných a hlavně Jana Belana se ukázalo, že mladý chorvatský časoměřič, který byl tak nešťastně zasažen modelem do obličeje, je v pořádku. Jano se proto rozhodl, že bude v soutěži dál pokračovat i přesto, že deficit jeho výsledků mu nedává žádnou šanci na lepší umístění. Jeho spolubojovník Miro Majerčík podává velmi kvalitní výkon, když šest kol za sebou zapisoval pouze tisícovky! Po dnešním 15.kole mu patří celkově 58.příčka.

Ale pojďme zpět k našim. Dvanácté kolo je před námi a jako první ve skupině B letí Martin, letí se úloha all up. Martin má opět ve skupině světovou špičku, Martina Herriga a Brazilce Bruno Pavaniho, který se pomalu, ale jistě šplhá v pořadí nahoru. Martin má nečekaně znovu drobné problémy s modelem, uvolněný čep křídla mu tak brání v plnohodnotném hodu. První let je bohužel zklamáním pro Martina, semilský rodák končí mimo plochu a na lístku se objevuje nepříjemná nula. Dva hody zbývají, takže "Martine, pojď do toho"! Ondra trpělivě sleduje oblohu a navádí Martina bezchybně do termiky. Konečně! Druhý let na maximum a poslední taky! Nicméně Martin ztrácí těžce získané body z minulého dne a klesá v pořadí. Hned v další skupině podává skvělý výsledek Ondra se svým FireBladem. Zapisuje tři maximální lety a to znamená již pátou tisícovku v řadě! Ondro super! Vydrž:-) V předposlední skupině nastupuje Pavel, který stejně jako Ondra zapisuje výborný výsledek a zaznamenává také pátou tisícovku za sebou. Většina pilotů dosahuje stejně dobrých výsledků jako naši, ale vzduch se stává čím dál více nečitelný a termika hodně rozbitá.

Třinácté kolo je tady a piloti se musí poprat s neoblíbenou úlohou "vzestupné časy". Začíná nárazově foukat a vypadá to, že vzduch je opravdu hodně složitý. Jako první jde na start hned v první skupině Ondra. Společně s ním Roland Sommer a Martin Herrig, kteří se pohybují v čele výsledkové listiny. První lety se zdají v pohodě, ale pak přichází poslední dvouminutovka a začíná peklo! Termika není nikde, Ondra zoufale krouží a hledá teplou bublinu, která by ho nakopla nahoru. Konečně ji nachází a mistrovsky využije. Dvě minuty jsou doma a další tisícovka taky! Již šestá v řadě! Skvělé Ondro! Frustraci zažívají favorité Roland Sommer a Martin Herrig, oba končí mimo plochu a přichází o drahocenné body. Jen pro představu, co se dělo ve vzduchu v Ondrově skupině. Z patnácti pilotů dalo dvouminutovku jen pět!!! V další skupině jde Martin, zvedá hlavu a znovu ukazuje jaký je bojovník. Dává to do plných a píše tisíc. Pavel letí také skvěle a tisícovka ho posouvá do TOP 20!.

Polední pauza přináší ostrý nárazový vítr a začíná nečekané drama. Pokud si někdo myslel, že zbytek šampionátu bude poklidný a nudný, byl na velkém omylu. Teprve teď se ukazuje, kdo má zkušenosti a umí si poradit s divokým větrem. Čtrnácté kolo s úlohou 3 x 3:20 bylo doslova pohřebištěm některých papírových favoritů a ještě větší peklo zažívají ti méně zkušení. Chorvatská naděj na titul Nikola Frančič končí při druhém letu hluboko v zástavbě na některé ze střech domů a i když mu běží na pomoc snad dvacítka místních fanoušku, model již do konce pracáku nenajdou. Nikola již definitivně ztrácí naděj na postup do finále. Pilotů, kteří končí mimo plochu je ale daleko více. Bohužel smůla v tomto kole se nevyhnula ani našim klukům. Jako první ztrácí Martin zhruba dvě minuty a zapisuje 821 bodů. Velké zklamání cítí Pavel, který měl stále hodně blízko k postupu do finále. Nechává tam více než dvě a půl minuty a to znamená 743 bodů. Ani Ondra se nedokázal vyhnout ztrátě, ale nakonec to není tak tragické. Nechává tam zhruba minutu dvacet a to stačí na 865 bodů. Kluci ale neskládají zbraně a jsou odhodlaní bojovat až do konce.

Patnácté kolo uzavírá dnešní divoký den a na ploše je znovu "horko". Dva poslední lety s pracákem 7 minut v tomto divokém větru, to budou zase nervy. Jako první se snaží bojovat s větrem Martin, je to těžké a štěstí nepřeje. Martin zapisuje 536 bodů. Pavel jde na plochu ve skupině D a nakonec na vítěze skupiny ztrácí jen dvacet devět vteřin a to znamená 915 bodů. Ondra v předposlední skupině bojuje jako lev a nakonec je nejlepší z našich, když ztrácí pouhých šest vteřin! 983 bodů! Skvělé Ondro!

Frustraci dnes zažili někteří favorité jako třeba Roland Sommer, Martin Herrig, Paolo Rota nebo Nikola Frančič. Patrně největší propad zaznamenal Roland Sommer, když ze třetího místa klesl na 33.příčku!

Naopak piloti Nového Zélandu předvádějí doslova letecký koncert. Starý lišák Joe Wurts neztratil za poslední dva dny ani jediný bod a má osm tisícovek v řadě za sebou! WOW:-) Jeho mladý parťák Alex Hewson sice ve čtrnáctém kole lehce ztratil, ale stále bezpečně vede a finále má pravděpodobně jisté. Mimochodem s piloty Nového Zélandu bydlíme ve stejném hotelu Panorama asi patnáct kilometrů od Ludbregu a tak je mi ctí se každé ráno s Joe Wurtsem zdravit u snídaně :-)

Ale co je nejdůležitější! Naši kluci se po dnešním dnu posunuli v pořadí. Jako nejlepší je na tom Ondra, který je průběžně 21., Pavel 25. a Martin 72.

Držte nám palce! Kluci se dnes poperou o co nejlepší výsledek!3.den - 22.července

Je tady středa a třetí den šampionátu. Kluci byli včera hodně unavení, vedro a žhavé slunce únavu ještě zvyšují, takže jsme šli všichni spát hodně brzy, abychom nabrali co nejvíce sil na další kola. Ranní obloha nás přivítala opět bez jediného mráčku, vzduch stojí a vypadá to znovu na teplotní rekord. Kluci volí "lehouše" a jde se na první lety. Již na ranním meetingu bylo oznámeno, že dnes poletíme pouze tři kola a večer čeká všechny tombola o hodnotné ceny s kulturním vystoupením.

Do devátého kola jde jako první Martin, letíme poslední dva lety. Vzduch ale kupodivu není špatný, lehce začíná pofukovat. Martin má ve skupině samé vlčáky, lídra šampionátu Alexe Hewsona, Rolanda Sommera a další. Martin nezaváhá a dává 2 x maximum a píše si další tisícovku. Stejně skvělý výsledek podává hned v další skupině Ondra, jeho FireBlade ihned po hodu stoupá vysoko nad Ludbreg a v pohodě dává také dvakrát čtyři minuty. V poslední skupině nastupuje Pavel, který podtrhuje výborný začátek českého týmu a píše také další tisícovku.

Desáté kolo a hodně náročná úloha poslední tři lety. Jako první jde na start Ondra a nekompromisně dává všechny tři lety na maximum, další tisícovka! Skvělé Ondro! Pavel jde ve skupině C s Rolandem Sommerem a se stále se lepšícím Ihorem z ukrajinského týmu. Stejně jako Ondra ukazuje i Pavel, že patří mezi světovou špičku a zapisuje tisíc. V poslední skupině jde Martin. Začátek skvělý, ve druhém letu tam Martin nechal jednadvacet sekund, ale pak přichází noční můra, Martin ztrácí výšku a návrat do sektoru se zdá být již nemožný. Přistání na železničním náspu znamená nulu a Martin si zapisuje 627 bodů. Nevadí, bojujeme dál!

V jedenáctém kole se letí poslední let. Martin, Ondra i Pavel letí skvěle a všichni tři si zapisují tisícovky.

Středa naštěstí nepřinesla žádné zranění, avšak všechny přítomné "pobavil" pilot izraelského týmu, který přistál na dráty vysokého napětí. Jeho model se během vteřiny vzňal a téměř celý shořel. Do svého stanu přinesl jen chumel uhlíkových vláken.

Večer se konala velká tombola v centru města. Losovala se čísla všech pilotů a členů týmů. Martin vyhrál krásnou černou mikinu, která se mu bude v zimě hodit:-) V tombole bylo šest modelů F3K, mezi nimi i Concept CX 4 TD z dílny Jardy Čermáka. Večer pokračoval kulturním vystoupením místního tanečního souboru.2.den - 21.července

Je před námi druhý den mistrovství. Kluci včera večer velmi svědomitě analyzovali své výsledky prvního dne. Martin s Ondrou u večeře důkladně probírají taktiku na další den. Ráno přijíždíme na letiště a je jasné, že nás čeká opět vedro s minimálním větrem. Spotřeba minerálek je obrovská, každý den pijeme více než tři litry. Jedu koupit klukům vychlazené vody, aby snášeli to horko co možná nejlépe. Začíná páté kolo, letíme 1, 2, 3, 4. Hned jako první letí ve skupině A Pavel. Ze ztráty nového SAL_petera z prvního dne se oklepal a hned po ránu podává výborný výkon, nechává tam pouze 9 sekund! Výborný čas! Ale i tak to nestačí na skvělého Novozélanďana Alexe Hewsona, která tam nechá pouze 4 sekundy! To je úžasný výsledek a Alex potvrzuje, že je velmi horkým kandidátem na mistra světa. Koneckonců jeho druhé místo v předzávodu to jen potvrzuje.

Na plochu jde skupina B, ve které je Ondra. Všichni držíme palce a můj učitel a guru předvádí skvělý výkon! V součtu 9:54, takže Ondra tam nechal pouze 6 sekund! Fantazie! Ondra létá se zcela novými modely FireBlade z dílny Jarka Grzesici a nemůže si je vynachválit. Jarek má v nabídce dokonce verzi 220 gramů!!!

Nastupuje skupina C a v ní jde na plochu i náš kamarád ze slovenského týmu Jano Belan. To však ještě netuší, že je to jeho poslední kolo a že nechybělo moc, aby se nestala tragédie!

Jano při přípravě na druhý hod volí restart, tedy letmý start přímo ze vzduchu. Jeho časoměřič ztrácí na chvíli pozornost a i přes Janovo hlasité upozornění se postaví tak nešťastně, že ho Jano zasáhne právě vypuštěným modelem přímo do obličeje! Jano ihned zahazuje vysílač a společně s jeho pomocníkem Miro Majerčíkem poskytují okamžitě pomoc mladému Chorvatovi. Lékař je na místě během pár vteřin a odváží zraněného mladíka do zdravotnického stanu. Jano je z této události tak otřesen, že odstupuje ze soutěže. Od tragédie mladého Chorvata zachránily zřejmě brýle, které zmírnily náraz v oblasti očí. Ve fotogalerii můžete vidět Janův model, který má doslova obtisknutý obličej chorvatského časoměřiče na křídle. Je asi předčasné hovořit o tom, zda tato nepříjemná událost vyvolá diskuzi na téma, zda nebudou povinné helmy pro piloty a časoměřiče. Jano má sympatie celého českého týmu, nebyla to jeho vina, bohužel časoměřič byl nezkušený mladý chlapec, který je na takové soutěži poprvé. Jano celý den chodil za lékařem, zda je Chorvat v pořádku a zda jeho zranění není vážné.

Soutěž pokračovala dál a Martin ve skupině F ukázal, že jeho nominace na MS byla zcela zasloužená. Nechává tam pouze 10 sekund a vylepšuje tím svůj celkový výsledek. Musím ještě k Martinovi dodat, že odvádí skvělou pomoc svým kolegům z týmu Ondrovi a Pavlovi, kterým chodí radit. Tráví na ploše spoustu času a při tomto počasí je to až nadlidský výkon. Martine děkujeme!!!

Následovala další kola, úlohu poslední let zvládli Martin, Ondra i Pavel na jedničku a zapsali si všichni 1000. Při úloze 5 x 2 se kluci drželi také fantasticky a každý ztratil jen pár sekund. V osmém kole čekala na všechny zrádná úloha "D" tedy vzrůstající časy. Navíc byl vzduch tak přehřátý, že chvílemi nebylo možné ani tušit, kde to bude nosit a kde ne. Ondra nastupuje  jako první a jeho třpytivý FireBlade to zvládá skvěle a Ondra píše další tisícovku! Super! Pavel jde na plochu jako druhý a také on s jeho SAL_peterem nechybují, také tisíc! Jako poslední a evidentně vyčerpaný z předchozích dvou měření nastupuje Martin. Všechno běží hladce, Martin dokonce ukazuje ostatním kde to nese, zdá se, že vše bude v pohodě. Pak přichází poslední hod na 2:00, vzduch je opravdu nečitelný, Martin krouží a hledá a hledá. Už to vypadalo hodně beznadějně, ale Martin našel stoupák a zdá se, že má vyhráno! Ale najednou ho sráží cizí model a Martinův Concept CX4 TD padá o dobrých deset metrů! V tu chvíli to vypadá, že je to ztraceno. Martin však bojuje a bojuje, vteřiny se neskutečně vlečou a na plochu je to ještě daleko... Martin to dává a křičí radostí!!! To byly nervy!!! Takže i on má tisíc. Kluci dnes odvedli skvělé výkony, tak jim držte palce i nadále!!!

O tom, že tato úloha je zrádná, se přesvědčil i Ital Paolo Rota, vítěz předzávodu a další možný kandidát na titul. Bohužel jeho naděje na titul skončili právě v této úloze, kdy poslední čas 2:00 nedal.

Šampionátu zatím kraluje již zmiňovaný Alex Hewson a překvapivě Litevec Ricardas Siumbrys. Po škrtání mají oba shodně 7000.

Zítra nás čeká třetí den, bude o něco kratší, poletíme zřejmě jen 3 kola a večer se koná velká tombola o zajímavé ceny, včetně modelu Concept CX 4 TD z dílny Jardy Čermáka.

 


1.den - 20.července

Ještě je potřeba se vrátit o den dříve. V neděli večer proběhlo slavnostní zahájení v pořadí třetího Mistrovství světa kategorie F3K. Tady musím naopak pochválit pořadatelský tým za úžasný zážitek, kdy všechny týmy nastupovaly abecedně seřazené a v čele vedené sympatickými hosteskami, oblečenými v chorvatských krojích. Místní policie zastavila provoz na hlavní komunikaci a celý slavnostní průvod čítající více než dvěstě pilotů, rodinných příslušníků a hostů zamířil směrem k historickému centru, kde bylo na hlavním náměstí velkolepě připravené podium. Jinak jen pro zajímavost, v historickém centru města Ludbreg, přesně na místě, kde se shromáždily všechny týmy pilotů F3K z celého světa, se nachází pomyslný střed světa z dob Římské říše. Samotné město Ludbreg bylo podle dochovaných dokumentů založeno v roce 1320.

Celý večer moderoval Alexander Dar, předseda místního kulturního sdružení. Po obvyklých proslovech místních hodnostářů, starosty města Ludbreg a hejtmana Varaždinské župy, pozdravil všechny přítomné i ředitel šampionátu Filip Geci. Jako poslední se ujal slova zástupce FAI, náš "reprezentant" Ing.Tomáš Bartovský, který prohlásil 3.FAI World Championship F3K za zahájený. Následovalo kulturní vystoupení několika tanečních souborů, kdy nejvíce prostoru dostala místní skupina mažoretek. Zábava skončila a v devět večer se konal meeting týmových manažerů, místy zcela zbytečně protahovaný nesmyslnými dotazy a doprovázený hrozným vedrem v místnosti, patrně městského úřadu nebo kina. Litoval jsem Filipa Geciho, který byl totálně propocený, avšak trpělivě odpovídal na dotazy. Kolem jedenácté meeting skončil a my se konečně vydali na náš hotel, kde nás čekala vychlazená postel.

Je pondělí 20.července, 9:00 hod. a začíná dlouho očekávané měření sil se světovou konkurencí. Lehká nervozita je vidět i na našich chlapcích, je to ale pochopitelné, ne každý den se potkáte ve skupině třeba s Joe Wurtsem nebo Martinem Herrigem. Ale když trochu upravíme citát Jana Žižky: "Soupeřů se nelekejme, na množství nehleďme", tak kluci do toho jdou odhodlaně. Začínáme úlohou 3 x 3:20, tisícovka nepadla nikomu z našich, ale časy jsou i tak vynikající, kluci tam nechali pár sekund. Nervozita zmizela a jdeme na druhé kolo (tři ze šesti). Konečně jsou tady tisícovky! Pavel a Martin přicházejí s úsměvem a je jasné, že půjdou v pořadí nahoru. Pavel se drží v první desítce, Martin za ním a Ondra někde v půlce startovního pole. Přichází třetí kolo (All up) s nečekaným a o to více hořkým koncem pro Pavla a český tým. Patrně nejzkušenější pilot českého týmu a finalista nedávného Vest Pokal Germany Pavel Krištof ztrácí při druhém hodu vysoko v oblacích kontrolu nad svým novým SAL_petrem, vysílač hlásí ztrátu signálu a nikdo z nás během chvilky neví, kde je model. Pavel dokončuje úlohu s náhradím modelem, aby dosáhl alespoň nějakých bodů. Zahajujeme pátrání, avšak nikdo nic neviděl, neslyšel. Rozhoduji, že se vydám na místní Policii požádat o pomoc při hledání. Model však může být kdekoliv. Jdu na parkoviště pro auto a najednou zahlédnu na konci parku "hromádku neštěstí". Zcela zničený nový SAL_peter. Předávám Pavlovi trosky a vidím jeho obrovskou frustraci. "Nikdy se mi to nestalo" říká smutně Pavel. Ale soutěž jde dál a Pavel se musí oklepat a zapomenout. Třetí kolo provázely velmi rozdílné povětrnostní podmínky, kdy jedné skupině foukal tak silný vítr, že několik pilotů přistává mimo plochu, bohužel je mezi nimi i Ondra.

Je tady 4.kolo a přichází pan Poker. Jakou zvolit taktiku? Začíná Martin, nechce riskovat a tak hlásí 2:00, bohužel nedává, napoprvé ani napodruhé, nakonec získá alespoň 502 bodů. Nálada na bodu mrazu. Nastupuje Ondra, riskovat nebo ne? Jasně, že jo a hlásí 9:58!!! A dává to s přehledem!!! Konečně radost a Ondra září štěstím. "Konec dne podle mých představ" říká Ondra hodně nahlas. Pavel volí nejdříve rozvážně minutu, očichá si vzduch a pak hlásí 8:50!!! A dává to také!!! Končí první den, lížeme si rány, ale není zdaleka rozhodnuto. Podle předpovědi bude zítra opět vedro a moc foukat nebude. Držte nám palce!!!

 

Ilja Ehrenberger13.Fizir World Cup - Ludbreg

 

Naše výprava pilotů ve složení Ondra Rezler, Martin Krpata a Ilja Ehrenberger (TM) vyrazila do chorvatského Ludbregu již ve čtvrtek. Pavel Krištof se předzávodu World Cup nezúčastnil a tak se k dvojici reprezentantů připojil až včera odpoledne. Pokud jde o samotné cestování, tak naši piloti mohli být nadmíru spokojeni, protože letošní světový šampionát podpořila společnost Mercedes Benz ČR zapůjčením zcela nového sněhově bílého vozu Mercedes V Class. Na fotkách si můžete pohodlné auto prohlédnou ze všech stran. Cesta ubíhala podle plánu. Abychom se vyhnuli zácpám, nejeli jsme přes D1, ale zvolili jsme trasu na Jindřichův Hradec, dále Novou Bystřici, kde se konal letošní první ročník soutěže Česká Kanada F3K Open 2015 a pak již Rakousko s trasou Vídeň a Graz a dále přes Slovinsko na Ludbreg.

Do Ludbregu jsme pohodlně dorazili kolem čtvrté odpoledne. Celou cestu jsme navzájem uzavírali sázky, jak bude asi vypadat letová plocha. Ti z Vás, kteří byli na loňském Fizir Cupu si určitě pamatují na "tankodrom", který v Ludbregu byl. Chorvatští pořadatelé tuto plochu použili jako zázemí a parkoviště pro auta. Samotná letová plocha byla umístěna vpravo od té původní. Na kvalitu plochy si udělejte názor sami podle fotografií. Pokud mám vyslovit své hodnocení, tak já bych se za takovou plochu pro pořádání MS styděl.

Ihned po příjezdu jsme rozbalili náš stanový tábor společně s bratry Slováky, kteří dorazili nedlouho po nás. Na umístění stanů nebyl žádný zasedací pořádek, takže kdo přijel dříve, zabral si lepší místo. V zázemí byly samozřejmě umístěny "toitoiky", zdravotnický stan s krásnou ošetřovatelkou a také nezbytný polní bar, který nabízí předražené pivo, radler, limo a kafe, avšak v takovém vedru, jaké tady panuje, je Vám nakonec jedno, že pivo stojí dvě eura. Večer proběhl první trénink, seřízení modelů a zasloužená večeře v hotelové pizzerii. Klimatizovaný hotelový pokoj byl po tom úděsném celodenním vedru vysvobozením.

První den 13.Fizir Cupu proběhl v pátek při rekordní účasti 125 pilotů za ukrutného vedra a dusna. V českých barvách se World Cupu zúčastnili Ondra Rezler, Jarda Čermák, Milan Havelka a Ilja Ehrenberger. Vzduch se skoro nehýbal a tak si umíte představit jaké vládly podmínky. Nemá cenu, abych tady detailně popisoval průběh, nejlepší obrázek si uděláte sami, když se podíváte na výsledky jednotlivých kol. Tak snad jen pár výjimek. Ondra začal výborně, stále se držel v první desítce, rozdíly byly opravdu minimální. Ve druhém kole letěl Ondra úlohu 1,2,3,4. Zaletěl znovu výborně, nechal tam jen 5 sekund! Očekával jasnou tisícovku. Jenomže letěl ve skupině s Joe Wurtsem a ten tam nechal podle jeho časoměřiče pouze 3 sekundy, které mu nakonec přiznal i časoměřič oficiální. Kdo z Vás to dokáže za 3 sekundy?!?! Samozřejmě jsme se dočkali i několika nehod. Opět jeden nešťastník si zapomněl v tom vedru zapnout přijímač a tak odcházel z plochy s pytlíčkem drahých trsátek. Asi největší rozruch způsobil Švéd, kterému se ihned po hodu odtrhlo křídlo od trupu. Samotný trup přistál hluboko mezi stany, jen kousek od toho našeho. Naštěstí se vše obešlo bez úrazu.

Druhý den závodu již nebylo takové úmorné vedro a začalo lehce foukat. Ale i tak byl vzduch hodně složitý. Trochu na to doplatil Ondra s Mildou, kteří šli do úlohy Poker statečně s jasným cílem 9:58. Bohužel oba odcházeli s nulou. O zábavu jsem se tentokrát postaral já, když jsem se snažil ve vzduchu doplazit zpět na plochu se svým stařičkým Blasterem 2. To se mi nakonec podařilo, ale těsně po průletu hranice plochy jsem nechtěně přistál do podpaždí sympatické Jihoafričanky, která nehnula brvou a držela mého Blastera pevně sevřeného až do mého příchodu. Těch sto trestných bodů jsem přijal s velkou radostí, protože nebýt jejího postřehu, bylo by určitě po směrovce a výškovce. Celý závod skončil kolem šesté večer Fly-off mezi Italem Paolem Rotou a Novozélanďanem Alexem Hewsonem. Ital měl více štěstí a sil a tak si konečné vítězství vylétal za velkého potlesku všech přihlížejících. Konečné výsledky najdete zde.

Dnes máme volný den, večer bude slavností zahájení a od zítřka bojujeme!!!

Foto z předzávodu: Martin Krpata, Aeroclub Ludbreg

Online výsledky z předzávodu naleznete ZDE


Ilja Ehrenberger


Comments